Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn

Zdrowe, gęste włosy są zdecydowanym atrybutem piękna, witalności i siły, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. U tych drugich, mogą one wypadać i przerzedzać się nawet w młodym wieku. Istnieją różne przyczyny wypadania włosów, warto poznać je, aby móc wiedzieć, w jaki sposób walczyć z tą nieprzyjemną i powodującą dyskomfort dolegliwością.

Łysienie androgenowe, czyli najczęstsza przyczyna utraty włosów u mężczyzn

Najczęściej występującą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn, jest tak zwane łysienie androgenowe, które powodowane jest przez zmiany hormonalne. Utrata włosów to wynik bardzo silnej nadwrażliwości organizmu na dihydrotestosteron (DHT), który jest składnikiem pochodnym testosteronu. Negatywne działanie DHT powoduje kurczenie się mieszków włosowych, czego naturalną kolejnością jest skrócenie fazy wzrostu włosa, co w konsekwencji powoduje jego osłabienie oraz wypadanie. Pierwszymi objawami łysienia androgenowego są zakola, czyli małe ubytki w przednich częściach twarzy, które następnie postępują dalej, znacząco przerzedzając i osłabiając włosy na całej głowie. Nieleczone łysienie androgenowe, zazwyczaj kończy się utratą wszystkich włosów z głowy. Aby temu zapobiec, można stosować specjalistyczne leki, których zadaniem jest zahamowanie negatywnego działania DHT.

wypadanie włosów u mężczyzn

Choroby przewlekłe powodujące utratę włosów

Chociaż łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u mężczyzn, warto wiedzieć, że mogą istnieć także inne. Utrata włosów często może nasilać się przy takich chorobach przewlekłych jak niedoczynność tarczycy lub łysienie plackowate, które mogą dotknąć także kobiet. Inną chorobą, która może powodować wypadanie włosów, jest grzybica owłosionej skóry głowy. W przypadku tych chorób najczęściej stosowane jest leczenie objawowe.

Stres i zła dieta także mogą powodować wypadanie włosów

Kolejna dość częsta przyczyna wypadania włosów to niewłaściwa dieta lub przewlekły stres. Niedobory takich mikroelementów jak żelazo i cynk oraz brak witaminy B12 w diecie, mogą znacząco sprzyjać utracie włosów. To samo może powodować także nadmiar witaminy A w organizmie. Ponadto wszystko to może potęgować stres. Aby móc zapobiec takim trudnościom oraz jakoś zwalczyć ten problem, dobrze jest wprowadzić w swoją dietę właściwe suplementy, oraz zadbać o spokój i zmniejszenie stresu w życiu.

Włosy mogą wypadać także po stosowaniu niektórych leków

Jeżeli w ostatnim czasie przyjmowałeś któreś z tych rodzajów leków: przeciwdepresyjne, przeciwreumatyczne, przeciwgrzybicze-twoje mieszki włosowe mogą ulec osłabieniu i zacząć wypadać. Warto także zwrócić uwagę czy ostatnio nie był stosowany jakiś antybiotyk lub niesteroidowe leki zapalne. W takich przypadkach objawy zazwyczaj ustępują po zaprzestaniu stosowania danego leku lub jeżeli to niemożliwie, po wymianie go na inny.