Przyczyny wypadania włosów u kobiet

Z problemem wypadania włosów każdego dnia musi mierzyć się wiele kobiet. Przyczyn tego stanu może być dużo. Należy jednak odróżnić nadmierne wypadanie włosów od naturalnego fizjologicznego procesu pozbywania się włosów przez organizm i zastępowania ich nowymi. Szacuje się, że każdego dnia może dojść do wypadnięcia aż 150 włosów i jest to zupełnie normalne. Co, jednak gdy włosy zaczynają wychodzić garściami i widoczne jest ich mocne przerzedzenie? Warto wówczas poszukać przyczyny i niezwłocznie podjąć konkretne działania.

Dlaczego włosy wypadają?

Przyczyn wypadania włosów możemy upatrywać między innymi w złej diecie, narażaniu ich na wysokie i niskie temperatury, czy nieprawidłowej pielęgnacji. Niewłaściwe odżywianie może skutkować niedoborami witamin A, D, E oraz witamin z grupy B. Gdy w naszej diecie zabraknie też żelaza, cynku i kwasów tłuszczowych omega-3, dochodzi do osłabienia organizmu, a co za tym idzie do wypadania włosów. Paradoksalnie zaszkodzić włosom możemy także podczas prób ich upiększania. To, co ma za zadanie nadać im blasku i uroku, może ostatecznie prowadzić do znacznego pogorszenia ich kondycji. Używanie lokówki, suszarki do włosów, farbowanie i doczepianie dodatkowych pasm staje się przyczyną ich wypadania. Naszym włosom nie służą też bardzo ciasne upięcia, tapirowanie, palenie papierosów oraz wystawianie ich na długotrwałe działanie słońca, wiatru i mrozu. Ważną rzeczą, która pozwoli nam wyeliminować jedną z przyczyn osłabienia włosów, jest też odpowiedni dobór kosmetyków do pielęgnacji. Z problemem wypadających włosów bardzo często muszą mierzyć się też świeżo upieczone mamy. Odpowiedzialny będzie tutaj spadek estrogenów po porodzie.

wypadanie włosów u kobiet

Wypadanie włosów związane z chorobą

Wypadanie włosów bardzo często może towarzyszyć również różnym chorobom. Zarówno tym, które dotykają naszego ciała, jak i tym związanym z naszą psychiką. Znaczne pogorszenie kondycji włosów można zaobserwować u osób chorych na anemię, grzybicę skóry, toczeń oraz u osób z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Oprócz tego może ono być przyczyną łysienia androgennego typu żeńskiego. Choroba dotyka kobiet, u których występuje zbyt duża produkcja hormonów płciowych o budowie sterydowej. Przyczyną takiego stanu może być np. nowotwór jajnika lub nadnerczy. Kolejną z chorób, o której koniecznie trzeba wspomnieć, jest łysienie plackowate. Uszkodzeniu ulegają tutaj mieszki włosowe na skutek stanu zapalnego. Do innych przyczyn zaliczyć też możemy chroniczny stres, depresję, przyjmowanie leków np. przeciwzakrzepowych.

Jak leczyć wypadanie włosów?

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki naprawcze, musimy znać przyczynę. Jeżeli brakuje nam składników odżywczych, konieczna będzie zmiana diety i posiłkowanie się suplementami. Pomogą nam też napary z ziół do picia. W aptekach dostępne są też różne preparaty na wypadanie włosów. Pomocne może być też stymulowanie skóry głowy poprzez masaże przy użyciu specjalnych wcierek. Jeżeli wypadanie włosów jest skutkiem problemów z gospodarką hormonalną, konieczne będzie ustabilizowanie jej działania po konsultacji z lekarzem. Niektóre ze schorzeń mogą wymagać zastosowania bardziej inwazyjnych metod, jak stymulowanie wzrostu przy użyciu lasera, zagęszczanie włosów czy nawet przeszczep włosów.